Na co se ptát řemeslníků a firem před rekonstrukcí?

Napsala Markéta

Vystudovala jsem architekturu a pár let jsem se pohybovala přímo na stavbě jako technický dozor investora. Založila jsem podpůrný instagramový profil, kde je vítána každá žena, která by ráda načerpala inspiraci, jiné ženě poradila a nebo jednoduše zjistila, že na to není sama.

30 Lis, 2023

Ať už jste zapálení kutilové či kutilky nebo ne, pustit se do rekonstrukce bez pomoci zkušeného dodavatele nebo interiérového designéra může být riskantní. Je potřeba znát hodně věcí – od správného načasování až k výběru subdodavatelů. A pokaždé se něco pokazí a je potřeba to řešit.

Najmout si generálního dodavatele je obvykle nejchytřejším rozhodnutím např. při rekonstrukci kuchyně nebo koupelny. Pokud nemáte žádné zkušenosti v oblasti stavebnictví nebo designu, je potřeba si najít dodavatele, kterému můžete důvěřovat a na kterého se můžete spolehnout. Podívejte se také, jak prověřit řemeslníka nebo firmu před nástupem na rekonstrukci,

Generální dodavatele bych rozdělila do 2 skupin. 

Tou první jsou velké firmy, které zaměstnávají jednotlivce na každou specializovanou profesi. Druhou jsou firmy, kde hlavní práci zastane majitel s 1 až 2 pomocníky. Na odborně náročnější práce, jako třeba instalatérské práce nebo elektroinstalace, si potom zajišťují subdodavatele.

Která z těchto variant bude cenově dostupnější?

Možná vás to překvapí, ale bude to druhá varianta. Malé firmy o několika lidech totiž často nezaměstnávají administrativní pracovníky a dělají si některé věci (např. administrativu, zpracování nabídek) takzvaně “na koleni”. 

Generální dodavatel vám zjednoduší práci.

Mít generálního dodavatele (ať už velkou firmu nebo malou) má pro vás hlavní výhodu v tom, že vám odpadne část nutného řešení se subdodavateli – a to i na konci, když je potřeba některé věci předělat. Generální dodavatel si bude všechny činnosti koordinovat.

Pokud se pasujete do pozice generálního dodavatele sami (ať už z důvodu úspory financí nebo z jiného důvodu), spolupracujte vždy s odborníky z oboru. Doporučuji si přinejmenším najmout elektrikáře, instalatéra a někoho, kdo vám zprovozní digestoř (případně i klimatizaci apod.) a namontuje pracovní desku. 


Ať už si budete hledat hlavního dodavatele nebo jednotlivé subdodavatele, níže je seznam otázek, na které byste se jich měli zeptat.

Máte zaregistrovanou firmu nebo založenou živnost? Jste pojištěný?

Pokud mají vše v pořádku, nebudou mít pravděpodobně problém vám ukázat dokumenty. Pokud chodí kolem horké kaše, už tu něco smrdí. Údaje si můžete najít a ověřit v obchodním rejstříku.

Co se týče pojištění – škoda, kterou vám může řemeslník způsobit může jít i do řádů statisíců. Pokud není pojištění, pravděpodobně se bude hodně kroutit, když po něm budete chtít náhradu škody. Představte si třeba situaci, kdy při zapojování vodovodních trubek řemeslník špatně utáhne spoj a neštěstí je na světě.

Jsou u vás spolupracovníci zaměstnaní nebo se jedná o nezávislé subdodavatele? A ti mají živnost a jsou pojištění? 

Pokud firma spolupracuje s externími spolupracovníky, živnost a pojištění by měli mít i tito subdodavatelé. Pokud by totiž došlo k nějakým škodám z jejich strany, zodpovídají za ně.

Kdo bude zodpovědný za práci? 

Může to být majitel firmy nebo někdo, kdo vám bude předávat hotové věci. Je dobré vyjasnit si zodpovědnou osobu, aby se jednotliví pracovníci nevymlouvali jeden na druhého.

Jaký je pro vás nejlepší způsob vzájemné komunikace v průběhu projektu? 

Toto je velmi důležitá otázka. Představte si následující situaci – na projektu pracuje více subdodavatelů a najednou věci nejsou tak jak jste si představovali a jak jste se domluvili. Subdodavatelé vám ale tvrdí, že se takhle dohodli se šéfem. Okamžitě mu voláte, ale je nedostupný. Zkusíte mu napsat SMS a nereaguje. Je to velmi nepříjemná situace. Pokud byste se s ním na začátku domluvili, zjistiili byste, že nejlépe se s ním komunikuje přes jeho asistentku, která je stále na příjmu. A jak by měla ideální komunikace vypadat? Pokud máte generálního dodavatele, domluvte si společně minimálně jednou týdne “kontrolní den” přímo na místě. Dobrý generální dodavatel se zajde každé ráno na stavbu podívat aby se přesvědčil, jestli všichni subdodavatelé pracují jak mají.

Jak probíhá úklid a jak ochrání konstrukce, okna, podlahy apod.?

Dobří dodavatelé se během rekonstrukce budou snažit ochránit váš domov od poničení. Použijí například folie přes okna, adekvátní zakrytí podlahy a každý den pracovní místo vyčistí.

Máte fotografie z dokončených projektů?

Nechte si ukázat fotografie již dokončených realizací. Z fotografií “během” můžete zjistit, jak jsou pořádní a jak si organizují práci. Nechte si ukázat i fotografie detailů, pokud je má dodavatel k dispozici.

Můžete mi předat reference? 

Řekněte si o reference a o informaci, zda se vešli do stanoveného rozpočtu. Doporučuji se skutečně spojit s klienty a zeptat se na to, jak se jim s dodavatelem spolupracovalo a zda nenavyšoval během prací cenu. Zjistěte co se jim nepovedlo a jak to řešili. Během realizace se vždy objeví problémy a je potřeba je řešit.

Vypracujete mi předem rozpočet a harmonogram?

Řekněte si o detailní rozpočet, harmonogram a platební kalendář. Dále si řekněte, jak bude bude probíhat odsouhlasení případných víceprací. Rozhodně neplaťte velkou část předem. Doporučuji vyhradit si 10-20% rozpočtu na další výdaje, které zatím nejsou známy. Vždycky dojde k nečekaným výdajům navíc.

Kdo vytvoří finální výkresy?

Je dobré mít zakreslený skutečný stav – kde máte vedeny rozvody, jaká je tloušťka zdí atd. Finální zakreslení vám může udělat architekt, interiérový designer nebo právě dodavatel.


Vyberte si kvalitní tým!

V závěru je klíčové si uvědomit, že rekonstrukce není jen o výběru materiálů a barev, ale také o správném týmu, který vám pomůže přetvořit váš domov na místo, kde se budete cítit opravdu jako doma. Bez ohledu na to, jestli volíte generálního dodavatele z velké firmy s týmem odborníků nebo menšího dodavatele s osobním přístupem, je důležité mít na paměti otázky, které jste si přečetli výše. Ať už se chystáte na rekonstrukci kuchyně, koupelny nebo celého bytu, vybírejte s rozvahou a představte si konečný výsledek. Jde o investici do vašeho pohodlí a radosti z domova. Buďte aktivní a pokládejte otázky, aby váš rekonstrukční příběh byl plný úspěchů, bez ohledu na to, jaké výzvy by vám mohly přinést.

A pokud máte pocit, že by to chtělo pomocnou ruku, mrkněte na možnosti konzultací.

Mohlo by se vám také líbit…

Renovace kuchyňky IKEA Duktig

Renovace kuchyňky IKEA Duktig

Jak jsem se dostala k renovaci dětské kuchyňky IKEA Duktig? Před pár týdny jsem narazila na úžasný úlovek – dřevěnou...

Podpojištění bytu

Podpojištění bytu

Když jsme si v roce 2021 kupovali náš malý pražský byt, brali jsme si hypotéku. Podmínkou k získání hypotéky bylo...

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *