Jak prověřit řemeslníka nebo firmu před nástupem na rekonstrukci

Napsala Markéta

Vystudovala jsem architekturu a pár let jsem se pohybovala přímo na stavbě jako technický dozor investora. Založila jsem podpůrný instagramový profil, kde je vítána každá žena, která by ráda načerpala inspiraci, jiné ženě poradila a nebo jednoduše zjistila, že na to není sama.

7 Bře, 2023

“Dostala jsem doporučení na skvělého řemeslníka. Známý říkal, že za něj dá ruku do ohně – je sice trochu dražší, ale pracuje rychle a dobře. Řemeslník začal pracovat, nicméně práci odváděl špatně, pomalu, až nakonec zmizel i se zaplacenou zálohou. Po řešení s právníky jsem zjistila, že má přes 10 exekucí. Peníze jsem už zpět nikdy nedostala…”

Důvěřuj, ale prověřuj. Při hledání “náhodných” řemeslníků na internetu je to skoro automatické, ale ověřujete si i reference od známých? Do rekonstrukce investujeme často peníze, které jsme horkotěžko ušetřili. Jak tedy ideálně prověřit řemeslníka, než mu zaplatíte zálohu? 

Najít dobrého řemeslníka není vůbec jednoduché a může to být běh na dlouhou trať. Pokud už jste na nějakého narazili, pojďme si ukázat, jak si ho můžete dopředu prověřit.

Webový vyhledávač

Toto Vás napadne zřejmě jako první. Jméno řemeslníka či firmy si zadáte do vyhledávače. Dobré je připojit ještě IČ (identifikační číslo) nebo město, kde řemeslník sídlí. Pravděpodobně na Vás vyskočí profily na stránkách:

A také na Vás vyskočí mnoho dalších příspěvků – tedy za předpokladu, že se jedná o reálnou osobu, která se tím živí. Určitě si pročtěte recenze na jednotlivých webech a udělejte si obecný obrázek. Proklikat se můžete i na sociální sítě – spousta řemeslníků na nich o sobě prozrazuje mnoho osobních informací.

Katalogy firem

Existují různé internetové katalogy firem, např. Firmy.cz nebo Živéfirmy.cz. Na těchto stránkách také najdete hodnocení firem a řemeslníků od spokojených i nespokojených zákazníků.

Obchodní rejstřík – eJustice

Zde najdete listiny související s firmou. Můžete si udělat obrázek o tom, jak si (ne)vedou účetní závěrky apod..  Případně získáte i přehled, jak se dané firmě daří. Kvalitní firmy mají obvykle závěrky dostupné.

V rejstříku se nedají dohledat řemeslníci, kteří nejsou právnickou osobou.

Vyhledávání je dostupné na odkazu webových stránkách eJustice .

Živnostenský rejstřík

Pokud hledáte skutečně odborníka a ne jen někoho, kdo se za něj vydává, ověřte si jeho živnostenské oprávnění v živnostenském rejstříku. Existuje více než 40 řemeslných živností. Pro rozvod vody a kanalizace by měl mít řemeslník určitě vodoinstalatérskou živnost, pokud bude stavět zdi nebo například provádět obklady, měl by mít živnost v zednictví. Pokud bude některé činnosti řemeslník nebo firma řešit subdodavatelsky, nechte si dodat kontakty jejich subdodavatele, které si také ověřte.

Recenze na poptávkových serverech řemeslníků

Například NejŘemeslníci nabízí zdarma vyhledávač dodavatelů. Po rozkliknutí si můžete u daného dodavatele pročíst recenze, zjistit v jaké lokalitě můžete poptat jeho služby a dokonce se můžete rovnou prokliknout i do živnostenského rejstříku a následně mu poslat poptávku. Web recenze i průběžně ověřuje, jedná se tedy o poměrně důvěryhodný zdroj hodnocení.

Centrální evidence exekucí ČR

Pokud již máte předvybraného řemeslníka a chystáte se s ním dále jednat, doporučuji tento bod rozhodně nepodcenit a nechat si udělat výpis z centrální evidence exekucí.

Výpis můžete získat například na oficiálních stránkách centrální evidence exekucí nebo i na České poště. Tato služba je zpoplatněna v řádech desetikorun až stokorun.

Osobní setkání

Doporučuji se před realizací s řemeslníkem nebo zástupcem firmy setkat osobně. Osobní dojem je důležitý a pokud vám daná osoba není sympatická, zohledněte to ve výběru. Důvěřujte svým instinktům. Řemeslník by na vás měl působit důvěryhodně a dát vám případně prostor na rozmyšlenou. Zeptejte se také na konkrétní reference a kontakty již proběhlých realizací, kde si můžete jejich práci ověřit.

Pokud má řemeslník hned zítra čas a slibuje modré z nebe, není to dobré znamení. Dobří řemeslníci mají obvykle více zakázek a většinou nemohou nastoupit hned.

Máte další tip jak si řemeslníky prověřit? Sem s ním!

Mohlo by se vám také líbit…

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *