Renovace kuchyňky IKEA Duktig

Napsala Markéta

Vystudovala jsem architekturu a pár let jsem se pohybovala přímo na stavbě jako technický dozor investora. Založila jsem podpůrný instagramový profil, kde je vítána každá žena, která by ráda načerpala inspiraci, jiné ženě poradila a nebo jednoduše zjistila, že na to není sama.

5 Čvc, 2024

DIY | Tipy

Jak jsem se dostala k renovaci dětské kuchyňky IKEA Duktig?

Před pár týdny jsem narazila na úžasný úlovek – dřevěnou kuchyňku IKEA Duktig, kterou jsem sehnala za odvoz z druhé ruky. Možná by jinak skončila na skládce a to by byla škoda. Je totožná s tou, kterou jsem kdysi obdivovala v obchodě. Její jednoduchost a přizpůsobivost mě přesvědčily, že to je ten ideální kousek, který může projít relativně jednoduchou úpravou a získat nový život. Díky minimalistickému designu a oddělitelným dílům se stala perfektním kandidátem pro renovaci. A co je ještě lepší, jednoduše se rozkládá na jednotlivé díly, což ulehčuje proces malování, lakování nebo přidávání nových prvků.

Kuchyněk je tolik druhů!

Nakoukla jsem také na další možnosti kuchyněk. V rámci nabídky Lidl najdete značku Playtive, která nabízí dětské kuchyňky, ať už plastové, či dřevěné. Tyto kousky jsou plné interaktivních prvků, jako jsou zvukové efekty, ale musím přiznat, že rozebrání se zdálo být poněkud komplikované.

Další zajímavou volbou jsou kuchyňky od značky Little Dutch, jež se specializuje na designové dětské hračky včetně kuchyněk. Ty jsou dřevěné, elegantní a plné živých barev. Avšak musím upřímně říct, že není snadné najít nějakou levnější z druhé ruky. Než se pustíte do renovace dětské kuchyňky, vyberte si správné nástroje a materiály.

K proměně dětské kuchyňky IKEA Duktig budete potřebovat:

Šroubováky, štětce a válečky

Na demontáž a malování potřebujete správné nástroje. Šroubováky pomohou s rozebráním, zatímco štětce a válečky zajistí hladký, dokonalý nátěr. Válečky volte pěnové, na nábytek jsou vhodnější. Ideálně mějte připravený na každou barvu jiný váleček, ať je pokaždé vrstvě nemusíte umývat. Já nakonec použila na některé barvy i obyčejné (chlupaté), ale není to ono.

Vrtačka

Pokud plánujete přidat nebo upravit některé prvky, budete potřebovat vrtačku. Pečlivě si nastudujte návody pro bezpečné a efektivní použití.

Brusné papíry a houbičky

Tyto pomůcky budou vašimi parťáky při přípravě povrchu. Hrubší papíry odstraní starý lak, zatímco jemnější pomohou vyhladit povrch pro následující dokonalý nátěr. Osobně jsem použila trojici s hrubostí 120, 160 a 200. Pořídila jsem si i držák na brusné papíry. Pokud máte elektrickou brusku, značně vám ušetří práci. Pozor na to, že i práce s bruskou je nečekaně fyzicky náročná, vibrace mohou způsobit namožení svalů v zápěstí.

Maskovací páska

Při malování vám maskovací páska pomůže vytvořit precizní a čisté linie, oddělit části kuchyňky, které nechcete barvit, a dosáhnout profesionálního vzhledu. Já jsem použila růžovou pásku značky tesa® (sensitive pro citlivé povrchy). Vystačíte si ale i s „klasickou žlutou“ maskovací páskou.

Čisticí prostředky, respirátor a rukavice

Aby byla práce bezpečná a čistá, připravte si čisticí prostředky, respirátor a rukavice. Ochranné pomůcky chrání před výpary a kontaktem s chemikáliemi.

Barvy a laky

Výběr konkrétních druhů barev a laků je důležitý pro trvanlivost a vzhled kuchyňky. Na tento typ projektů jsou ideální specifické druhy jako polomatné laky na dřevo a barvy vhodné pro dětské hračky. Během aplikace je důležité dodržovat postupy dané výrobcem a pracovat v dobře větraném prostoru.Já jsem konkrétně použila mint barvu Dulux Rapidry na dvířka a korpus. Polomatný lak Aqualak na dřevěné části, které jsem chtěla ponechat přírodní, a černou magnetickou barvu na tabule Rust Oleum Little Stars.

Krycí fólie nebo noviny

Použijte je k ochraně okolních ploch před nátěrem. Minimalizují nepořádek a usnadňují úklid po práci.

Nové doplňky k oživení kuchyňky

Háčky, knopky a úchytky mohou zásadně změnit vzhled kuchyňky a přidat na originalitě. Pouhá výměna původních plastových doplňků za dřevěné neskutečně prospěje.

Já jsem pořídila čtyři kusy dřevěných knopek jako „ovládání“ trouby a tři dřevěné úchytky na výměnu těch plastových.

Vodní pumpa jako baterie a nádoby na vodu

Chtěla jsem mít kuchyňku i funkční, a tak jsem pořídila vodní pumpu za pár korun. Tato pumpa se dodává i s hadičkou, která přesně sedí do předpřipravených děr pro baterii v kuchyňce od IKEA. Voda přináší hraní novou dimenzi. Jako nádobu na vodu můžete použít téměř jakoukoli sklenici nebo mísu, co se do kuchyňky vejde. Pumpa se nabíjí přes USB konektor.

Vše máte připraveno. A teď: Jak na to?

1. Příprava a demontáž

Nejprve je třeba kuchyňku rozebrat na jednotlivé díly. Odstraňte dvířka, police a vše, co lze snadno sundat. Vytvořte si pracovní zónu, kde se bude renovace odehrávat, a zajistěte, aby byla dostatečně větraná, pokud tedy neprovádíte renovaci venku jako já.

2. Příprava povrchu

Povrch bude potřebovat jemné zbroušení. Brusné papíry jsou k tomu ideální – odstraní starý lak či nečistoty. Brusné houbičky nebo jemný brusný papír zase pomohou povrch vyhladit a odstranit případné nerovnosti. Použijte brusné papíry od nejhrubšího (nejnižší číslo) po nejjemnější (nejvyšší číslo). Pro zapamatování vám může posloužit pomůcka: Vyšší číslo = více jemných zrníček na papíru.

3. Příprava s maskovací páskou

Během přípravy na malování nezapomeňte maskovací pásku. Použijte ji k ochraně částí, které nebudou malovány, a k vytvoření čistých a přesných hran mezi jednotlivými barvami či plochami nábytku.

4. Nátěr a malování

S přesně oddělenými plochami díky maskovací pásce přichází čas na malování. Aplikujte první vrstvu barvy nebo laku a nechte zaschnout dle návodu. Některé barvy jsou přetíratelné po hodině, jiné třeba až po šesti hodinách. Záleží také na teplotě a vlhkosti vzduchu (čím je tepleji, tím barva schne rychleji). Dbejte na rovnoměrné pokrytí. Já jsem použila tři vrstvy nátěru. Mezi každou vrstvou nezapomeňte povrch šetrně zbrousit nejjemnějším papírem nebo houbičkou. Díky tomu vám další vrstva lépe přilne. Tento krok tedy nepřeskakujte, výsledek bude mnohem lepší.

Nechejte kuchyňku důkladně zaschnout. Pokud je potřeba, aplikujte ochranný lak pro delší trvanlivost.

5. Montáž kuchyňky

Jakmile je malování dokončeno a barva důkladně zaschla, přichází čas na opačný proces demontáže – montáž. Připevněte zpět odnímatelné prvky, jako jsou dvířka a police. Ujistěte se, že je vše na svém místě a připravené k užívání.

Přišroubujte nové knopky, úchytky, háčky a také zprovozněte vodní pumpu.

6. Úklid 

Po dokončení práce je důležité uklidit pracovní prostor. Odstraňte veškeré krycí materiály a dbejte na to, aby bylo všechno pečlivě uklizeno.

Závěrem

Kuchyňka IKEA Duktig se stala na jeden víkend mojí hlavní zábavou. Broušení povrchu, maskovací páska a několik nových barev vynesly ze starého kousku dřeva zcela nový svěží vzhled. Každá malá změna – nové dřevěné detaily, čerstvý nátěr – posunula tuhle kuchyňku na vyšší úroveň. Pro mě to byla víkendová zábava plná radosti a kreativity a už se těším, do čeho se pustím příště. Navíc, syn byl z nové kuchyňky tak nadšený, že jsem měla čas uvařit si i super večeři.

Mohlo by se vám také líbit…

Podpojištění bytu

Podpojištění bytu

Když jsme si v roce 2021 kupovali náš malý pražský byt, brali jsme si hypotéku. Podmínkou k získání hypotéky bylo...

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *