Proč je důležité promyslet rekonstrukci a její vliv na hodnotu nemovitosti i pojištění
Vstoupíte do nově zrekonstruovaného bytu a vše je přesně tak, jak jste si přáli. Vysněná kuchyně, moderní koupelna, podlahy podle vašeho vkusu. Renovace není jen investicí do bydlení, ale i do vašeho pohodlí a životního stylu. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký vliv má na hodnotu bytu a na pojištění?
Zvýšená hodnota bytu po renovaci může znamenat, že vaše současná pojistka už není dostatečná. Problém může nastat, pokud dojde k nečekané škodě. Představte si, že jste investovali své úspory do vylepšení domova, ale pojišťovna vám pak nevyplatí dost peněz, aby to stačilo na pokrytí oprav. Po renovaci je důležité myslet i na pojistnou smlouvu (často se na ni zapomíná), aby vaše investice byla skutečně chráněná.
Proč by každý, kdo plánuje rekonstrukci, měl myslet i na pojištění?
Když plánujete renovaci bytu, pravděpodobně trávíte hodně času přemýšlením o tom, jak bude váš domov vypadat. Jakou barvu budou mít stěny? Bude kuchyně praktická a moderní? Který styl vás neomrzí ani za několik let? A zamysleli jste se také nad pojištěním? Pokud ne, nejste sami. Často se totiž soustředíme hlavně na vzhled a funkčnost, protože to je to, co nás těší každý den.
Investice do renovace bývá vysoká, a proto je důležité myslet i na její ochranu. Aktualizace pojistné smlouvy po takové investici vám může ušetřit stres i peníze. Kdyby došlo k nějaké nečekané události, nechcete přece po náročné renovaci zjistit, že jste podpojištěni a pojištění nepokryje všechno, do čeho jste vložili své úspory. Aby vás nepříjemné události nepřipravily o investované prostředky, přizpůsobte svou pojistku aktuální hodnotě bytu a vyhněte se tak riziku podpojištění, jež jsem rozebrala ve starším článku.
Jak rekonstrukce ovlivňuje hodnotu nemovitosti?
Zvýšení tržní hodnoty
Představte si, že vlastníte byt, který je funkční, ale už trochu zastaralý. Kuchyně má své nejlepší roky za sebou, koupelna už nezáří novotou a celkový dojem je tak trochu fádní. Rozhodnete se, že je čas na změnu, a to nejen z důvodu zvýšení vlastního komfortu, ale také s vizí, že investice do renovace může zvednout hodnotu bytu až o několik desítek procent.
Pokud kupříkladu investujete do modernizace interiéru a zároveň zlepšíte energetickou účinnost (např. instalací nových oken, zateplením nebo výměnou starých spotřebičů za energeticky úsporné modely), tržní hodnota bytu se výrazně zvýší. Takový byt bude atraktivní nejen pro vás, ale i pro potenciální kupce, kteří dnes hledají udržitelné a energeticky efektivní bydlení. Kromě toho si budete užívat nižší účty za energie – bonus, který pocítíte ihned a který ocení každý kupující, jestliže se rozhodnete v budoucnu nemovitost prodat.
Rozsah renovace
Ne všechny renovace mají stejný vliv na hodnotu nemovitosti. Představte si dvě situace: v jedné jste investovali do nové výmalby a dekorací, v druhé jste zcela přestavěli koupelnu a kuchyni. Jaký dopad to bude mít na celkovou hodnotu bytu? Odpověď je jasná. I když čerstvě vymalované stěny dokážou byt osvěžit, rozsáhlejší renovace, jako právě modernizace koupelny či kuchyně, mají mnohem větší dopad na hodnotu bytu.
Dejme tomu, že se rozhodnete kompletně předělat koupelnu. Vyberete si moderní obklady, nainstalujete sprchový kout s hlavovou sprchou a podlahové vytápění na chladná zimní rána. Takováto renovace nejenže zajistí vaše pohodlí, ale významně zvedne i zmíněnou hodnotu bytu, protože koupelna je pro kupce jednou z nejdůležitějších místností.
To samé platí u kuchyně. Představte si, že ji zrekonstruujete a že bude nejen krásná, ale i maximálně funkční – dostatek úložného prostoru, moderní spotřebiče a chytré uspořádání, co vám zkrátí čas na vaření. To jsou investice, které se vrátí, ať už při prodeji bytu, nebo v podobě většího komfortu při každodenním používání.
Častá řešení, která zajistí přidanou hodnotu
Kvalitně provedená renovace výrazně zvýší atraktivitu bytu. Představte si, že z malé, uzavřené kuchyně vytvoříte otevřený prostor propojený s obývacím pokojem. Najednou máte více světla a místo, kde budete trávit čas s rodinou a přáteli. Takováto změna zpříjemní váš každodenní život a „provzdušněný“ prostor zároveň osloví případné kupce, kteří hledají moderní a funkční bydlení.
Co takhle proměnit nevyužitý kout v praktickou pracovnu nebo úložný prostor? V době, kdy stále více lidí pracuje z domova, se takové vylepšení stává velmi cenným. Nemusíte utrácet celé jmění za renovaci koupelny. Někdy stačí přetřít staré obklady, vyměnit vodovodní baterie a rázem má místnost svěží i moderní vzhled.
Tyto úpravy nemusejí být drahé, ale mohou zásadně změnit celkový dojem z bytu. Ať už plánujete v bytě zůstat dlouhodobě, nebo ho jednou prodat, takové investice se vám mnohonásobně vrátí. Myslete však i na dlouhodobé trendy a zaujetí větší skupiny potenciálních kupců. Pravděpodobně sytě fialová nebo agresivně červená koupelna mnoho lidí nezaujme. Existují i aplikace, v nichž si můžete sami vytvořit design místnosti. Zrovna u těch barev to bývá zrádné. Člověk si v obchodě pod umělým světlem vybere z palety krásnou barvičku, jenže ve výsledku může působit úplně jinak. Velkou roli hraje osvětlení, velikost místnosti a jiné faktory. Ne vždy platí, že vaše oblíbená barva, do níž se kupříkladu nejraději oblékáte, bude zároveň i vaší oblíbenou interiérovou barvou. Zkuste si tedy vytvořit vlastní návrh místnosti v aplikaci a popřemýšlejte, jak na vás působí. Budete se tam cítit dobře.
Jak zahrnout rekonstrukci do vašeho pojištění
Aktualizace pojistné smlouvy
Po renovaci je důležité informovat pojišťovnu o provedených změnách. Proč? Protože váš byt má nyní vyšší hodnotu. Jestliže jste zmodernizovali kuchyni, koupelnu, vyměnili podlahy nebo udělali jiná významná vylepšení, je nutné vše sdělit pojišťovně. Stávající pojistná smlouva už neodpovídá předešlé hodnotě bytu.
Pokud pojistku neaktualizujete, riskujete, že vám pojišťovna v případě škody neproplatí skutečné náklady na opravu, ale pouze částku odpovídající původní hodnotě bytu. To znamená, že část peněz, kterou jste do renovace investovali, nedostanete zpět. Informování pojišťovny o změnách není jen formalita – je to důležitý krok k tomu, aby byl váš domov správně pojištěn a chráněn před neočekávanými událostmi, jako jsou požáry, záplavy nebo krádeže.
Navýšení pojistné částky
Po každé větší renovaci vždy zkontrolujte, zda pojistná částka odpovídá nové hodnotě vašeho bytu. Pokud se hodnota nemovitosti zvýšila, je potřeba upravit pojistné krytí tak, aby zahrnovalo ono navýšení. Příklad: Byt původně stál 3 miliony korun a po renovaci jeho hodnota vzrostla na 4 miliony. Jednak se vám tato změna promítne ve smlouvě, jednak je pravděpodobné, že se i částka za pojištění zvýší.
Správné nastavení pojistné částky je klíčové. Jestliže krytí neodpovídá skutečné hodnotě bytu, dochází k podpojištění. To znamená, že i při zničení nemovitosti neobdržíte dostatek financí na její opravu. Právě z tohoto důvodu je důležité kontaktovat pojišťovnu, nechat si odhadnout novou hodnotu bytu a aktualizovat smlouvu tak, aby odpovídala realitě.
Specifická rizika spojená s renovací
Renovace bytu je velký krok vpřed, ale nese s sebou i specifická rizika, která byste měli mít na paměti při nastavování pojistné smlouvy. Kromě běžných rizik, jako je poškození majetku, jsou tu další potenciální problémy, co mohou během renovace nastat a nepříjemně vás překvapit.
1. Poškození majetku sousedů
Při bourání zdí, výměně podlah nebo instalaci nových oken může dojít k neúmyslnému poškození majetku sousedů. Například úder bouracím kladivem může narušit společnou zeď a poškodit malbu nebo nábytek ve vedlejším bytě. Při instalaci nových oken může dojít k úniku vody a následnému poškození sousedních bytů během deště. Jak si asi dokážete představit, taková škoda je finančně nákladná.
Obecně na škody na majetku jiných osob, třeba sousedů, je tu pojištění odpovědnosti. Ale pokud by došlo k poškození bytu sousedů např. při instalaci nových oken, nese za to odpovědnost firma, která by okna vyměňovala, nikoli vy jako majitel bytu. Je tedy na místě si u dodavatele ověřit, zda je řádně pojištěn.
Z pojištění odpovědnosti majitele uhradí pojišťovna škody, které způsobíte při nějakých drobných úpravách typu malování nebo třeba opravách podlahy (patří sem činnosti, které zvládne průměrně zručný člověk svépomocí – stěrkování podlahy třeba už ne).
2. Úrazy řemeslníků nebo pomocníků
Když si na renovaci najímáte řemeslníky nebo stavební firmu, je dobré vědět, že za případné pracovní úrazy nesou odpovědnost především oni sami nebo jejich zaměstnavatelé. Profesionální řemeslníci by měli mít sjednané vlastní úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Pro váš klid je však vhodné si ověřit, že tito odborníci mají potřebné pojištění a dodržují všechny bezpečnostní předpisy.
3. Škody způsobené stavebními chybami
Ani při pečlivém plánování se někdy nelze vyhnout chybám během renovace. Nesprávně nainstalované topení může způsobit únik vody a vytopit celý byt. Špatně provedená elektroinstalace může vést až k riziku požáru. Tyto chyby by měly být kryté pojištěním odpovědnosti řemeslníka nebo stavební firmy, kterou si najmete. V situaci, kdy řemeslník nemá odpovídající pojištění, není ze zákona možné toto pojištění “převzít” na sebe a pojistit u své pojišťovny. Je tedy důležité si opět s firmou ověřit, zda je řádně pojištěná.
4. Krádeže materiálu a vybavení
Během renovace je byt často přístupnější ostatním, tím i náchylnější ke krádežím. Může se snadno stát, že během přestávky nebo přes noc zmizí drahé stavební materiály, nářadí, nebo dokonce nově zakoupené spotřebiče či nábytek. Abyste předešli těmto nepříjemnostem, je dobré mít sjednané riziko odcizení a vandalismu v rámci pojištění domácnosti, které pokrývá odcizení vybavení a materiálů během renovace. Vyhnete se tak neočekávaným ztrátám a zajistíte, že vaše investice bude v bezpečí po celou dobu renovace.
5. Vandalismus a poškození během stavby
Kromě krádeží hrozí během renovace také poškození majetku. Otevřená nebo nedokončená okna, dveře a další části bytu mohou přilákat nezvané hosty, kteří způsobí škody jen z čiré zlomyslnosti. Opravy bývají finančně náročné, proto je důležité mít v pojistné smlouvě zahrnuté krytí rizik spojených s vandalismem během stavby. To vám zajistí ochranu před nečekanými výdaji, které by mohly ohrozit celý průběh renovace.
Závěrem
Renovace vám může přinést nejen moderní a příjemné bydlení, ale také výrazně zvýšit hodnotu nemovitosti. Ať už jde o novou kuchyň, otevřený obývací prostor, nebo praktické úložné systémy, všechny tyto změny mohou mít velký dopad. Se změnou hodnoty bytu je důležité nezapomenout na jednu klíčovou věc – pojistnou ochranu.
Po renovaci už vaše výše pojistky nemusí odpovídat novému stavu bytu. Ať už jde o škody, krádeže během prací, nebo poškození majetku sousedů, můžete čelit situacím, které bez správně nastaveného pojištění vyjdou draho. A to poslední, co chcete, je po dokončení renovace zjistit, že vám pojištění nepokryje nové úpravy.
Myslete na pojištění jako na nedílnou součást renovace – stejně jako plánujete rozpočet na materiály či práce, zamyslete se i nad tím, jak chránit svou investici. Tím si zajistíte klidný spánek a užijete si naplno svůj nově zrekonstruovaný domov.
Tento článek vznikl ve spolupráci s Direct pojišťovnou – moc si vážím toho, že mám při výběru témat volnou ruku a mohu se tak věnovat otázkám, které považuji za opravdu důležité.
0 komentářů